Perşembe, Mayıs 26, 2022

MEDRESE ve ULEMÂ ÇALIŞMALARI EĞİTİMİ TAMAMLANDI

Medrese ve Ulema Çalışmaları Eğitimi 20-25 Temmuz 2020 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirildi. Bu yıl ikincisi düzenlenen Medrese ve Ulemâ Çalışmaları Eğitim Programı online olması sebebiyle Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve dünyanın birçok ülkesinden takip edildi. İslam ve Osmanlı dünyası şeklinde iki ayrı program olarak gerçekleştirilen eğitimde medrese ve ulema çalışmalarının tanımı ve kapsamı ile başlanıp arşiv, yazma ve literatür kaynakları etraflıca tanıtılıp değerlendirildi.Konuyla ilgili lisansüstü öğrenci ve doktoralı genç akademisyenlerin katıldığı programda konunun uzmanı hocalar katılımcılara hem alanı tanıtıp arşiv ve yazma kaynaklarından bu konu çerçevesinde nasıl istifade edilebileceğini gösterdi hem de mevcut literatürü değerlendirerek bugün ve gelecekte ne tür soruların bu alanda araştırma konusu olabileceğine dair örneklerini, kendi deneyimlerini ve önerilerini sundu.

20-25 Temmuz 2020 tarihleri arasında düzenlenen ve her biri üçer gün süren İslam Dünyası ve Osmanlı Dünyası Medrese ve Ulema Çalışmaları Eğitim Programı’nda 20-22 Temmuz tarihleri arasında İslam Dünyasına, 23- 25 Temmuz tarihleri arasında Osmanlı Dünyasına dair kısmın eğitimi verildi. İstanbul’daki medreseler ile medrese ve ulema tarihi ile ilgili kaynakları içinde barındıran kurumlar hakkında sunumlar içeren saha konuşmalarında kurumların genel tanıtımı, ilgili kurumun kısa tarihi, koleksiyonları, verdikleri hizmetler ve araştırmacılara sundukları olanaklar gibi hususlarda bilgi verildi.

Başvuran kişiler arasından seçilen lisansüstü düzeyde 150 katılımcının ilgiyle takip ettiği programın sonunda oturumlara düzenli olarak iştirak edenlere katılım belgesi takdim edildi.

0 Yorumlar

Yorum Yap